A statisztika szerint a férfiak 36,5%-a, míg a nők 18,7%-a napi dohányos, míg a dohányzók közel fele, azaz 43,5%-uk, napi szinten több mint egy csomag cigarettát füstöl el. A rendszeres dohányzók 71,5%-a függőként van nyilvántartva, ők már az ébredés utáni fél órában rágyújtanak. A tanulmány arra is rámutat, hogy a cigarettát első alkalommal megkóstolók átlagéletkora 17,9 év, viszont sokan már ennél jóval korábban kipróbálják a dohányterméket.
A Global Adult Tobacco Survey (GATS) 34 országban végzett 2018-ban felmérést, az eredményeket olyan közpolitikák kidolgozására és bevezetésére használják fel, amelyek a dohányzást bátortalanítják és ezzel csökkentik a dohányzás előidézte betegségek előfordulását, derül ki a román közegészségügyi intézet (INSP) közleményéből.
Tavaly Romániában 5.408 háztartásban végezték el a felmérést, 4.571 személy válaszolt a kérdésekre.
Az Országos Egészségfelmérő Központ szakemberei szerint globális szinten 23 olyan betegséget azonosítottak, amelyeknek köze van a dohányzáshoz. 2016-ban 25 ezernél több romániai haláleset köthető össze a dohányzással: 6.233 személy halt meg agyvérzésben, 9.928 személy koszorúér-betegségben és 9.596 személy tüdőrákban.
Az Egészségügyi Világszervezet romániai irodájának adatai szerint, van egy olyan célkitűzés, hogy 2035-re kinevelődjék egy nem dohányzó generáció. Viszont rámutatott, az utóbbi időben nőtt a dohányfogyasztás mennyisége, főként a nők és a fiatalok körében.